Commissie: programmabegroting, lokale heffingen

Image weegschaal
8 oktober 2025

Donderdagavond 16 oktober is er een commissievergadering over de (concept)programmabegroting , de lokale heffingen, de huisvestingsverordening en de begrotingswijziging 2025 van de GGD Zaanstreek-Waterland.

Programmabegroting 2026-2029

Het college van B en W vraagt de gemeenteraad om in te stemmen met de (concept) programmabegroting voor 2026. De begroting telt een totaal van € 397,0 miljoen aan lasten en € 397,2 miljoen aan baten, en bevat vervangings- en uitbreidingsinvesteringen en maximaal € 137 miljoen voor leningen en investeringen. Er is in de begroting gezocht naar een evenwichtig pakket aan maatregelen waarmee de begroting structureel sluitend blijft voor de jaren 2026 en 2027.

Lokale heffingen 2026

De gemeenteraad wordt gevraagd om voor 2026 de lokale heffingen vast te stellen. Het gaat hierbij om het vaststellen van verordeningen en tarieventabellen voor de honden-, toeristen-, parkeer- en precariobelasting, leges, reinigings- en lijkbezorgingsrechten, afvalstoffen- en rioolheffingen, en marktgelden. 

Voor de meeste heffingen is voorgesteld om deze te verhogen volgens de consumentenprijsindex, zoals gepubliceerd door het CBS in januari 2025. De indexering voor 2025 bedraagt dan 3,3%. Deze indexering van 3,3% geldt niet als er sprake is van een (van rijkswege) gemaximeerd tarief of een maximaal kostendekkend tarief. De tarieven voor de afvalstoffenheffing stijgen met 2%, de tarieven voor de rioolheffing stijgen met 15%. 

In de Programmabegroting 2026 wordt voorgesteld om de onroerendzaakbelasting met meer dan inflatie te verhogen (namelijk 10% voor woningen en 15% voor niet-woningen). Dit is één van de maatregelen om de tekorten op te vangen die worden veroorzaakt door de kortingen op de algemene uitkering uit het Gemeentefonds.

Huisvestingsverordening Purmerend 2025

Elke 4 jaar kan de gemeente bepalen of er sprake is van schaarste op de woningmarkt en welke regels noodzakelijk of geschikt zijn om de onrechtvaardige en onevenwichtige effecten daarvan tegen te gaan. De gemeenteraad wordt gevraagd om de nieuwe huisvestingsverordening van Purmerend vast te stellen, waarin een aantal punten zijn gewijzigd. De nieuwe verordening zal de Huisvestingsverordening Purmerend 2021 vervangen.

Uit onderzoek in 2025 blijkt duidelijk dat sociale huurwoningen schaars zijn en dat het voor de verdeling nodig is om enkele aanscherpingen van de regels op te nemen in de verordening. De regels voor de woonruimteverdeling zijn, naast enkele technische wijzigingen, ook aangepast voor de extra inschrijfduur, de voorrang voor huishoudens met lokale binding en het invoeren van een registratieplicht voor toeristische verhuur. Verder is de vergunningplicht voor onttrekking en samenvoeging uitgebreid naar de hele woningvoorraad en komt de eis van persoonsgebondenheid voor een woningvormingsvergunning te vervallen.

Zienswijze begrotingswijziging GGD Zaanstreek-Waterland 

De GGD Zaanstreek-Waterland heeft de eerste begrotingswijziging voor 2025 opgesteld. De begrotingswijziging bevat zes belangrijke aanpassingen. Dit zijn de toevoeging van de plustaak Veilig Thuis aan de basistaken, de toevoeging van de plustaak Wet verplichte GGZ aan de basistaken, de toevoeging van het project Digitaal Dossier Jeugdgezondheidszorg (JGZ), de vertraging van het project Samen Sterker, en de verwerking van de nieuwe cao 2025 en wijziging van de kosten binnen de jeugdgezondheidszorg.

Deze aanpassingen leiden tot een totale verhoging van de deelnemersbijdrage van € 204.805 voor alle gemeenten in de regio. Voor de gemeente Purmerend betekent dit een verhoging van € 69.912 ten opzichte van de oorspronkelijke begroting. Hiermee was in de voorjaarsnota al rekening gehouden waardoor er nu geen aanvullende financiële gevolgen ontstaan. De gemeenteraad wordt gevraagd om een zienswijze in te dienen op de begrotingswijziging.  

Wilt u inspreken bij de commissie? 

Wilt u inspreken over het concept voor de programmabegroting of over een van de andere onderwerpen op de commissieagenda van 16 oktober? U kunt zich tot 16.00 uur op de dag van de vergadering hiervoor aanmelden bij de griffie. 

Agenda en uitzending

Bekijk de volledige agenda, stukken en live uitzending van de commissievergadering in het raadsinformatiesysteem
De vergadering is ook te volgen via RTV Purmerend (KPN kanaal 1390, Ziggo kanaal 34 of 336).